Industry Service Awards

A Group Training Service Award is presented to a staff member that has served in the Group Training industry for a significant period.  Group Training Organisations can make nominations.

Past Recipients

30 Years of Service Award

Name Company Year
Gerard House CVGT 2016
John Ackland Skillinvest 2016

25 Years of Service Award

Name Company Year
Rod Styles AGA 2016
John Nathan MEGT 2016
Alan Sargeant MEGT 2016
Geoff Cockram ATEP (Board Member) 2015
Annette Kearns ATEL 2014
Cheryl Luscombe BGT 2014
Michael Bellamy Westvic Staffing Solutions 2014
John Ackland Workco Ltd 2011
Geoff Carson Murray Mallee Training Company 2010
Miles Coverdale Westvic Staffing Solutions 2010
Kevin Kennedy Apprenticeships Group Australia 2010

20 Years of Service Award

Name Company Year
Daryl Lynch AI Group 2016
Bridie Gildea MEGT 2016
Ashley Langon MEGT 2016
Michelle Armstrong Murray Mallee Training Company 2015
Stuart Davies ATEP 2015
David Edgar ATEP 2015
William Maher Murray Mallee Training Company 2015
Rosie Mara Murray Mallee Training Company 2015
Di Menz Murray Mallee Training Company 2014
John Welsh Gforce (Board Member) 2014
Darrell Fricker Apprenticeships Group Australia 2014
Darrell White Apprenticeships Group Australia
(Board Member)
2014
John McKay ATEP (Board Member) 2014
Tony Kennedy APlus 2013
Vaz Juchima G-Force (Board Member) 2013
Alex Hatton G-Force 2013
Sue Kent MEGT 2013
Phil Backman Apprenticeships Group Australia 2013
John Hopkins MEGT 2013
Graeme Ingleton MEGT 2013
Paul Green CVGT Australia 2013
Paul Scofield APlus 2012
Barry Whitehead Apprenticeships Group Australia 2012
David Windridge MEGT 2012
Tony Zaghet Apprenticeships Group Australia 2012
Kelly McCusker 370 Degrees Group 2012
Mike Kirby ATEL Employment Services 2011
Jan Clarke G-Force Recruitment 2010
Cheryl Luscombe BGT 2010

15 Years of Service Award

Name Company Year
Elly Findlay Gforce Employment Solutions 2016
Kerry Daruwalla AGA 2016
Gary Workman AEN 2016
Dean Arundell AI Group 2016
Anita Peraic MEGT 2016
Sally Taufer MEGT 2016
Mark Jennings MMTC 2016
Michael O’Bree MMTC 2016
Mark Schultz BGT 2016
Denise Dalton Westvic Satffing Solutions 2016
Vaughan Adams CVGT 2015
Shane Cross SkillInvest Ltd 2015
Kelly Crothers Westvic Staffing Solutions 2015
Max Palmer BGT 2015
Kylie Pickering SkillInvest Ltd 2015
Natasha Robinson Murray Mallee Training Company 2015
John Stock CVGT 2015
Andrew Sezonov WPC Group 2014
Megan Day Murray Mallee Training Company 2014
Robert Birch Gforce Employment Solutions 2014
Carly Quinlan Group Training Association of Victoria 2014
Julie Stephens LINK employment and Training 2014
Jo Adams CVGT Australia 2014
Caroline Mirtschin Kestrel 2014
Leonard Shiells 370 Degrees 2014
Veronica MacLean Westvic Staffing Solutions 2014
Rosemary Taffs Westvic Staffing Solutions 2014
Sharon Day BGT 2013
Dennis Farley Westvic 2013
Kerry Daruwalla APlus 2013
Mark Gooley G-Force (Board Member) 2013
Margaret Groves MMTC 2013
Leanne Hickmott MMTC 2013
Robert Rowlands ATEP 2013
Paul Creed APlus 2013
Joanne Lyttle MEGT 2013
Chris Perry Workco 2013
Harold McNair Apprenticeships Group Australia 2013
Petrina Wetzel Skilled Group 2013
Sue Carter G-force Employment Solutions 2012
Pat Lazarus Apprenticeships Group Australia 2012
Dean Luciani Workco Ltd 2012
Tamarah Lumsden Westvic Staffing Solutions 2012
John Lynch CVGT Australia 2012
Robert Trew CVGT Australia 2012
Peter Beasley Workco Ltd 2011
John Allpress AFL SportsReady 2010
Michelle Armstrong Murray Mallee Training Company 2010
Daniel Cairns MEGT 2010
Stuart Davies Southern Suburbs Group Training 2010
David Edgar Southern Suburbs Group Training 2010
Frank Fitzgerald AFL SportsReady 2010
Rosie Marra Murray Mallee Training Company 2010
Ree Paduano Link Employment & Training 2010
Lisa Veale AFL SportsReady 2010

Application Process

Applications Open Monday 4 September 2017
Applications Close Friday 13 October 2017
Award Presented Wednesday 22 November 2017

Click here for the Nomination Form