Industry Service Awards

A Group Training Service Award is presented to a staff member that has served in the Group Training industry for a significant period.  Group Training Organisations can make nominations.

Past Recipients

30 Years of Service Award

Name Company Year
Ian Grenfell CVGT 2017
Gerard House CVGT 2016
John Ackland Skillinvest 2016

25 Years of Service Award

Name Company Year
Kelly McCusker NECA Education & Careers 2017
Philip Seeber NECA Education & Careers 2017
Paul Scofield AGA 2017
Anthony Zaghet AGA 2017
Rod Styles AGA 2016
John Nathan MEGT 2016
Alan Sargeant MEGT 2016
Geoff Cockram ATEP (Board Member) 2015
Annette Kearns ATEL 2014
Cheryl Luscombe BGT 2014
Michael Bellamy Westvic Staffing Solutions 2014
John Ackland Workco Ltd 2011
Geoff Carson Murray Mallee Training Company 2010
Miles Coverdale Westvic Staffing Solutions 2010
Kevin Kennedy Apprenticeships Group Australia 2010

20 Years of Service Award

Name Company Year
Tam Lumsden Westvic Staffing Solutions 2017
Susie Stafford Murray Mallee Training Company 2017
John Clarke NECA Education & Careers 2017
Stephen Lewis AGA 2017
Lidia Mooney AGA 2017
John Lynch CVGT 2017
Robert Trew CVGT 2017
Daryl Lynch AI Group 2016
Bridie Gildea MEGT 2016
Ashley Langon MEGT 2016
Michelle Armstrong Murray Mallee Training Company 2015
Stuart Davies ATEP 2015
David Edgar ATEP 2015
William Maher Murray Mallee Training Company 2015
Rosie Mara Murray Mallee Training Company 2015
Di Menz Murray Mallee Training Company 2014
John Welsh Gforce (Board Member) 2014
Darrell Fricker Apprenticeships Group Australia 2014
Darrell White Apprenticeships Group Australia
(Board Member)
2014
John McKay ATEP (Board Member) 2014
Tony Kennedy APlus 2013
Vaz Juchima G-Force (Board Member) 2013
Alex Hatton G-Force 2013
Sue Kent MEGT 2013
Phil Backman Apprenticeships Group Australia 2013
John Hopkins MEGT 2013
Graeme Ingleton MEGT 2013
Paul Green CVGT Australia 2013
Paul Scofield APlus 2012
Barry Whitehead Apprenticeships Group Australia 2012
David Windridge MEGT 2012
Tony Zaghet Apprenticeships Group Australia 2012
Kelly McCusker 370 Degrees Group 2012
Mike Kirby ATEL Employment Services 2011
Jan Clarke G-Force Recruitment 2010
Cheryl Luscombe BGT 2010

15 Years of Service Award

Name Company Year
Steve Barr AGA 2017
Elizabeth Board AGA 2017
Kevin Breen AGA 2017
Alan Brown AGA 2017
Kate Clark Skillinvest 2017
Leonard Dobbin CVGT 2017
Paula Henry ATEP 2017
Johanna Jones CVGT 2017
John Taufer NECA Education & Careers 2017
Peter Treseder AustalianSuper 2017
Elly Findlay Gforce Employment Solutions 2016
Kerry Daruwalla AGA 2016
Gary Workman AEN 2016
Dean Arundell AI Group 2016
Anita Peraic MEGT 2016
Sally Taufer MEGT 2016
Mark Jennings MMTC 2016
Michael O’Bree MMTC 2016
Mark Schultz BGT 2016
Denise Dalton Westvic Satffing Solutions 2016
Vaughan Adams CVGT 2015
Shane Cross SkillInvest Ltd 2015
Kelly Crothers Westvic Staffing Solutions 2015
Max Palmer BGT 2015
Kylie Pickering SkillInvest Ltd 2015
Natasha Robinson Murray Mallee Training Company 2015
John Stock CVGT 2015
Andrew Sezonov WPC Group 2014
Megan Day Murray Mallee Training Company 2014
Robert Birch Gforce Employment Solutions 2014
Carly Quinlan Group Training Association of Victoria 2014
Julie Stephens LINK employment and Training 2014
Jo Adams CVGT Australia 2014
Caroline Mirtschin Kestrel 2014
Leonard Shiells 370 Degrees 2014
Veronica MacLean Westvic Staffing Solutions 2014
Rosemary Taffs Westvic Staffing Solutions 2014
Sharon Day BGT 2013
Dennis Farley Westvic 2013
Kerry Daruwalla APlus 2013
Mark Gooley G-Force (Board Member) 2013
Margaret Groves Murray Mallee Training Company 2013
Leanne Hickmott Murray Mallee Training Company 2013
Robert Rowlands ATEP 2013
Paul Creed APlus 2013
Joanne Lyttle MEGT 2013
Chris Perry Workco 2013
Harold McNair Apprenticeships Group Australia 2013
Petrina Wetzel Skilled Group 2013
Sue Carter G-force Employment Solutions 2012
Pat Lazarus Apprenticeships Group Australia 2012
Dean Luciani Workco Ltd 2012
Tamarah Lumsden Westvic Staffing Solutions 2012
John Lynch CVGT Australia 2012
Robert Trew CVGT Australia 2012
Peter Beasley Workco Ltd 2011
John Allpress AFL SportsReady 2010
Michelle Armstrong Murray Mallee Training Company 2010
Daniel Cairns MEGT 2010
Stuart Davies Southern Suburbs Group Training 2010
David Edgar Southern Suburbs Group Training 2010
Frank Fitzgerald AFL SportsReady 2010
Rosie Marra Murray Mallee Training Company 2010
Ree Paduano Link Employment & Training 2010
Lisa Veale AFL SportsReady 2010

10 Years of Service Award

Name Company Year
Alison Craig Murray Mallee Training Company 2017
Nicole Steendam Murray Mallee Training Company 2017
Ann Marr NECA Education & Careers 2017
Gary Vidler NECA Education & Careers 2017
Brendan Clarke NECA Education & Careers 2017
Neil Helsdon NECA Education & Careers 2017
Phil Honeywood NECA Education & Careers 2017
Rosalie Lake CVGT 2017
Steven Stubberfield CVGT 2017
Gina Stewart AiGroup 2017
Ren Trinchera AiGroup 2017
Paul Konig Skillinvest 2017
Linda Loft Skillinvest 2017
Ali Akkus AGA 2017
Alan Pump AGA 2017
Olivia Chapman AGA 2017
Dawn Comerford AGA 2017
Michael Dixon AGA 2017
Grant Sarolea AGA 2017
Anthony Magnuson AGA 2017
Karen Duffy AGA 2017
Murray Willett CVGT 2017

Application Process

Applications Open Wednesday 1 August 2018
Applications Close Friday 27 September 2018
Award Presented Thursday 22 November 2018

Click here for the Nomination Form